sobota, 2 maja 2020

Życie z odsetek bankowych

Aby móc żyć z samych odsetek bankowych trzeba przede wszystkim posiadać odpowiednio duży zgromadzony kapitał pieniężny, bowiem im większy kapitał tym większe otrzymamy odsetki z banku. Oprocentowanie wybranego przez nas produktu bankowego takiego jak lokata bankowa lub konto oszczędnościowe powinno być wyższe niż aktualna inflacja. Jest to istotne, ponieważ gdyby inflacja była wyższa niż oprocentowanie naszego depozytu, to byśmy dosłownie przejadali zyski. Zakładając, że przy wyższej inflacji niż oprocentowanie lokaty wszystkie odsetki bankowe przeznaczamy na bieżące potrzeby życiowe to tak naprawdę tracimy pieniądze, mimo że stan konta jest wciąż taki sam. Jest tak, ponieważ wszystkie produkty drożeją a my posiadamy wciąż taką samą sumę pieniędzy. Sztuką jest żyć z odsetek bankowych nie tracąc przy tym ani grosza. Dlatego należy przeznaczać na bieżące potrzeby życiowe tylko tyle środków pieniężnych ile zostanie po odliczeniu inflacji.

Ile pieniędzy muszę przeznaczyć na życie ?

Aby obliczyć ile możesz przeznaczyć środków pieniężnych na życie, musisz przede wszystkim sprawdzić aktualny poziom inflacji oraz aktualne oprocentowanie twojej lokaty bankowej lub konta oszczędnościowego. Pomnóż najpierw oprocentowanie twojego produktu bankowego z sumą pieniędzy, które zainwestowałeś. Następnie od tej kwoty odejmij 19% podatku. Od otrzymanej kwoty odejmij procent aktualnej inflacji za poprzedni rok. Wynik tego działania pokaże ci ostateczną sumę jaką możesz przeznaczać na życie. Oczywiście jest to tylko prognoza, gdyż inflacja może być inna w przyszłości a ty obliczyłeś zysk na podstawie przeszłych danych. Ale jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że ta kwota będzie również odzwierciedlała przyszłość, gdyż w stabilnej gospodarce, jaka jest w Polsce, inflacja nie zmienia się tak dynamicznie jak w krajach trzeciego świata.

Jaka suma pieniędzy jest mi potrzebna do życia ?

Przede wszystkim musisz się zastanowić na jakim poziomie chcesz żyć oraz jakie masz bieżące wydatki. Niektórym starcza 1000 zł miesięcznie a niektórym 10 000 zł miesięcznie. Jeżeli jesteś bezdomny i mieszkasz na dworcu, to nie masz za dużo wydatków takich jak czynsz lub paliwo na samochód. Jedyne co potrzebujesz w tym wypadku to pieniądze na żywność, ewentualnie ubrania. W takim wypadku 1000 zł miesięcznie powinno ci wystarczyć. Co innego jeżeli mieszkasz w dużym domu i jeździsz drogim i szybkim samochodem, który dużo pali. Do tego utrzymujesz 4 osobową rodzinę. Musisz więc w tym wypadku zsumować wszystkie wydatki takie jak koszty ogrzewania i utrzymania domu, koszty eksploatacyjne samochodu oraz wydatki na bieżące potrzeby dla całej rodziny czyli ubrania, żywność i wydatki na rozrywki, podróże. Może okazać się, że potrzebujesz 10 000 zł na miesiąc co oznacza, że aby otrzymać taką kwotę z odsetek nie tracąc przy tym na inflacji, musiałbyś posiadać kapitał ok. 10 milionów złotych. Jest to dosyć wysoka kwota, dlatego aby żyć z odsetek, należy przede wszystkim ograniczyć koszty do minimum.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza