sobota, 2 maja 2020

Gdzie najlepiej trzymać oszczędności ?

W czasach, gdy panuje wysoka inflacja warto się zastanowić gdzie trzymać nasze ciężko zarobione pieniądze. Pytanie nie jest łatwe, bo ryzyko nieinwestowania jest tak samo duże jak ryzyko inwestycji, ponieważ twój znajomy może w tym samym czasie znacznie powiększyć swój kapitał podczas gdy ty stoisz w miejscu i na dodatek tracisz, ponieważ inflacja jest tak wysoka, że tracisz nawet 10 000 zł rocznie lub więcej w zależności od kwoty jaką posiadasz.

Lokaty bankowe i konta oszczędnościowe są bezpieczne i elastyczne

Są to dwa najbezpieczniejsze miejsca dla twoich pieniędzy. Nic nie ryzykujesz i jeszcze na tym zarabiasz, oczywiście tylko wtedy jeżeli ich oprocentowanie jest wyższe od inflacji. W innym wypadku będziesz dopłacał do interesu. Pamiętaj, że od oprocentowania lokaty lub konta oszczędnościowego musisz jeszcze odjąć podatek Belki 19 %, co oznacza, że jeżeli oprocentowanie jest takie same wysokie jak inflacja, to już tracisz. W czasach gdy panuje wysoka inflacja a stopy procentowe są niskie, są małe szanse aby dużo na tym zyskać. Jednak i tak dużo bardziej opłaca się trzymać oszczędności na najlepszych lokatach bankowych i kontach oszczędnościowych niż trzymac je w skarpecie lub sejfie, gdyż w skarpecie nasze oprocentownie wynosi równe 0%. Szczególnie warto przyjrzeć się najlepszym kontom oszczędnościowym, gdyż są one często wyżej oprocentowane niż standardowe lokaty patrząc na pierwsze kilka miesięcy dla nowych klientów. Lokując środki na lokatę bankową lub konto bankowe staraj się nie przekraczać bezpiecznego limitu równowartości 100 000 Euro na jeden bank, gdyż powyżej tej kwoty nie uchroni cie Bankowy Fundusz Gwarancyjny, szczegóły opisane są na stronie Czy Lokaty bankowe są bezpieczne ?

Obligacje skarbowe równie bezpieczne ale mniej elastyczne

Obligacje skarbowe są tak samo bezpieczne jak lokaty i konta, lecz są mniej elestyczne w przypadku wcześniejszej wypłaty. Najatrakcyjniejsze oprocentowanie jest przy obligacjach 10-letnich. Często są one indeksowane inflacją, co oznacza, że oprocentowanie wynosi inflacja + z góry ustalony zysk. W czasach wysokiej inflacji obligacje często są jedyną bezpieczną formą lokowania śroków, w której nie dość że chronimy pieniądze przed inflacją, to jeszcze zyskamy. Warto trzymać pieniądze w obligacje skarbowe do samego końca, ponieważ, gdy zbieramy na coś i będziemy je chcieli po roku wypłacić, to nie uzyskamy takiego zysku, jaki był zakładany z góry. W tym wypadku będziemy musieli ponieść opłatę za wcześniejszą wypłatę. Warto jednak to przeliczyć, gdyż czasami jest tak, że wypłacając środki np. po 3 latach i ponosząc opłatę za wcześniejszą wypłatę i tak możemy zyskać więcej niż na lokacie bankowej. Na stronie www.obligacjeskarbowe.pl jest możliwość kupna obligacji, można tam znależć również wiele potrzebnych informacji.

Akcje i Fundusze inwestycyjne najbardziej ryzykowne

Są to najbardziej ryzykowne inwestycje spośród wszystkich trzech wymienionych. Nigdy nie wiadomo, co się stanie z firmą w którą zainwestujemy, tak samo jak nigdy nie wiadomo kiedy nastąpi kryzys finansowy światowy lub krajowy, podczas którego większość kursów akcji leci w dół. Jeżeli już bardzo chcemy kupić akcje to warto zastanowić się nad bezpiecznymi spółkami z WIG 20 i przenaczyć na ten cel mały procent naszych wszystkich oszczędności, np. 5%. Gdy przenaczymy np. 50% albo więcej, to nie dość, że możemy wszystko stracić, to jeszcze możemy się nabawić wiele chorób, zarówno fizycznych jak i psychicznych spowodowanych stresem i nerwami. Inaczej sytuacja wygląda u osób, które już długo w tej branży siędzą i znają się na analizach technicznych i fundamentalnych. Wiedzą co i kiedy robić, ale i tak oni nie przeznaczają nigdy więcej niż 50% swoich oszczędności, aby nie narazić się na przykre konsekwencje.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza